Comics Underground Japan

Sborník Comics Underground Japan vydaný americkým vydavatelstvím Blast Books je vhodnou publikací k prvnímu seznámení s alternativní, undergroundovou či autorskou mangou. Výběr přináší kolekci komiksů od dvanácti autorů, z nichž většina patří k nejvýznamnějším osobnostem náležejícím mimo hlavní proud. Sbírka navíc jednotlivé příspěvky zasazuje do širšího kontextu v podrobných medailonech jednotlivých autorů a především ve vynikajícím úvodu věnovaném ústřednímu undergroundovému komiksovému magazínu Garo a pokusu o vymezení oblasti undergroundové mangy. Autor úvodu a zároveň editor sborníku Kevin Quigley při psaní vycházel z několika rozhovorů se samotnými komiksovými autory, kteří v Garo publikovali a z publikaci, jejichž seznam na konci úvodu předkládá. Základními znaky, jimiž se podle Quigleyho liší mainstreamová manga od undergroundové, jsou (celkem nepřekvapivě) řádově nižší prodejnost podzemních komiksů, vyhraněně autorský a originální přístup jednotlivých undergroundových tvůrců nepodléhající redakčním a manufakturním praktikám velkých vydavatelství a především radikální opozice vůči většinové japonské společnosti. Odtud teprve podle Quigleyho pramení záliba undergroundových tvůrců v provokativních a subverzivních motivech nechutností, tělesných deformací, groteskního násilí či perverzní sexuality.

Povídky otištěné ve sborníku dávají Quigleymu zapravdu. Řada jejich zápletek je skutečně nesená zesměšňováním japonského životního stylu či národní historie. Otevřeně satirický podtón má povídka významného autora mangy (a v současné době též úspěšné hvězdy televizních show) Jošikazu Ebisua It’s All Right If You Don’t Understand, v níž vystupují firemní šéfové, kteří jezdí na svých podřízených jako na koních. Velkopanelový komiks Muddyho Wehary Bigger and Better zase salarymany uvádí do surreálného prostředí plného bizarních zvířat a nadřízených z Marsu. Civilnější, ale stejně kritický pohled na život současných Japonek předkládají povídky významných autorek Carol Šimodové a Hanako Jamadové. Dva legendární autoři spjatí s Garem Takaši Nemoto a Suehiro Maruo ve svých příspěvcích nemilosrdně vyhrocují citlivou etapu japonské historie, totiž období druhé světové války. Maruova brilantní povídka Planet of the Jap pojatá jako hymnus na japonský národ v alternativní historii, kde fašistické Japonsko ve válce porazilo ostatní velmoci je vrcholem sbírky. Ještě dále do minulosti se vydává další legenda alternativní mangy Kazuiči Hanawa, jehož příběh Mercy Flesh (Jiniku) spadá do jeho volné série makabrózních příběhů z japonské historické éry heian, v níž vystupují bytosti tradiční japonské mytologie (do stejného cyklu patří i komiks Six Paths of Wealth otištěný anglicky ve sborníku AX Vol. 1).

Z povídek, které neobsahují explicitní kritiku japonské společnosti, stojí za zmínku nonsensová hříčka Cat Noodle Soup od kreslíře působícího pod pseudonymem Nekodžiru, podle jehož mang vzniklo i vynikající středometrážní anime Cat Soup. Mezi autory zařazené do sborníku patří i jedna z nejuctívanějších osob japonského komiksového undergroundu Hideši Hino. V porovnání s povídkami ostatních špiček podzemní mangy ale jeho příběh Laughing Ball patří k nejméně originálním příspěvkům. Hinovy komiksy jsou ostatně spíš brakově zemité horory libující si v šoku, než skutečný underground (na druhou stranu na zemitém braku také není nic špatného). Naproti tomu největším objevem sbírky je Masakazu Toma, autor jedné z nejsilnějších zařazených povídek, kafkovsky absurdní Steel Pipe Melancholia. Toma je přitom podle medailonku na konci sborníku autorem pouhých několika málo mang a od roku 1993 není vůbec aktivní.

Antologie Comics Underground Japan (editor Kevin Quigley). Blast Books 1996. 222 stránek.

Příspěvek byl publikován v rubrice anthology, gekiga se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s