Naoki Urasawa x Osamu Tezuka – PLUTO

Otec japonského komiksu Osamu Tezuka zemřel v únoru 1989 a ve stejném roce se naplno rozběhla průlomová série Master Keaton tehdy devětadvacetiletého mangaka jménem Naoki Urasawa. S trochou morbidity by se dalonapsat, že Tezuka mohl v klidu zemřít, protože právě našel svého nástupce. Nepřeháním. V následujících letech Urasawa vyprodukoval trio epických ság Monster, Happy! a Nijusseiki Shonen/20th Century Boys, které do posledního puntíku naplnily Tezukovy sny o manze, která spojuje to nejlepší z literatury a výtvarného umění. (Minimálně k poslední jmenované manze se ještě vrátíme. Prozatím jedno varování: pokud narazíte na nedávno dokončenou filmovou trilogii – nedívejte se. Nenechte si nepovedenými filmy zkazit požitek z čtení jednoho z nejlepších komiksů, které kdy byly napsány. End of transmission.)

Nevyhnutelný střet dvou titánů přišel v roce 2003, kdy se Urasawa pustil do převyprávění nejslavnější povídky ze stařičké Tezukovy série o Atomovi, kterého celý svět zná pod jménem Astroboy. PLUTO ale není žádný laciný remake, nýbrž posunutí robotího příběhu Nejlepší robot na světě (je to mimochodem jediná delší manga s Astrem) do mrazivého psychologického dramatu o lidech, kteří chtějí ovládnou svět a robotech, kterým už na humanitě přestalo záležet.

Pluto je extrémně silný robot, kterému jeho pán přikáže, aby se zbavil všech relevantních pozemských robotů – mezi nimiž je i Astro – a stal se tak největším robotem na zemi. Odtud tedy název Tezukovy povídky Chijo saidai no robotto . Zatímco originál se vyžívá hlavně v robotích zápasech, v nichž vzduchem létají šroubky a matky, Urasawova verze jde do mnohem větší hloubky – v hlavní roli je zde robotí detektiv Gesicht, který vraždy vyšetřuje. (Hodně připomíná inspektora Rungeho z Monster.) Ve středu příběhu je konflikt mírumilovného Astra s vraždící mašinou Plutem, v němž v jednom okamžiku první jmenovaný ztratí zájem zachraňovat lidstvo s jeho mocichtivými sklony. Samozřejmě, že nakonec se nechá přemluvit… (Prozrazovat o příběhu víc by už byl spoiler.)

Protože extrémně populární Atom/Astro je v Japonsku součástí základní kulturní výbavy, může Urasawa bez velkých vysvětlování skočit rovnou do Tezuka světa (ke kánonu Astroboye patří nejen mangy, ale i černobílý seriál z šedesátých let a temnější verze z osmdesátých. Předloňský film NEBRAT.) Proto je třeba říci, že pro čtenáře neznalého kontextu bude PLUTO pro začátek hodně zmatečná a nepochopitelná záležitost. Obzvláště když Urasawa narozdíl od Tezuky maluje roboty jako lidi. Proto bude asi lepší nejprve začít se zmíněnou Tezukovou povídkou (v angličtině vyšla jako třetí díl kolekce s Astroboyem v Dark Horse), případně s několika dalšími k „nasání“ světa a pak teprve skočit na Urasawův majstrštyk.

Pluto: Urasawa x Tezuka (Shogakukan’s Big Comic Original 2003 – 2009, Viz Media 2009 – 2010, 8 knih = cca 1600 stránek)

Více info: MangaUpdates.

Hodnocení:

Příspěvek byl publikován v rubrice Naoki Urasawa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s